A może drewno?
Chociaż zabawki z drewna dla dzieci z pewnością są o wiele droższe nieraz niż zabawki z tworzywa sztucznego produkowane na dużą skalę to jednak są coraz częściej wybierane przez rodziców. Zabawki z drewna mogą również stanowić ciekawy pomysł jako podarunek dla dziecka. Czy inwestycja w droższe zabawki jest opłacalna? Wielu rodziców, które wdrożyło w życie takie rozwiązanie, jest z niego naprawdę zadowolonych. Zakup drewnianych zabawek jest szczególnie opłacalny w przypadku rodzin, w których jest kilkoro dzieci, a rodzeństwo dziedziczy po sobie zabawki. Wtedy naprawdę można sprawić, że zabawki dłużej przetrwają, ponieważ popularne, plastikowe elementy bardzo łatwo można zgubić, natomiast drewno jest w tym wypadku lepsze.
Z czego składa się drewno?
Podstawowymi pierwiastkami wchodzącymi w skład drewna są: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne. Główne związki tworzące drewno to: celuloza (ok. 45%), hemicelulozy (ok. 30%) i lignina (ok. 20%). Ponadto w drewnie występują też: cukier, białko, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma oraz substancje mineralne, które po spaleniu dają popiół. Skład chemiczny popiołu zależy od rodzaju drzewa, klimatu, gleby itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)#Sk.C5.82ad_chemiczny
O drewnie
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)