Chińska stolica ekonomiczna
Szanghaj i Hongkong to miasta, które współzawodniczą ze sobą o miano ekonomicznej stolicy ChRL. PKB na osobę w tym mieście (per capita) wynosi 5260 $, co plasuje je na 13. miejscu pod tym względem wśród 659 chińskich miast. W Hongkongu mieści się więcej banków, a Szanghaj ma wsparcie rządu ChRL, tanią siłę roboczą i większe zaplecze przemysłowe. Szanghajski wzrost gospodarczy często przekracza 11% w skali rocznej.
Szanghaj staje się coraz większym ośrodkiem handlowym, szczególnie dla przedsiębiorców z Zachodu. Pudong jest dzielnicą nowoczesną, zbudowaną na wzór miast Europy czy Ameryki Północnej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szanghaj
Targi w Kantonie
Targi Kantońskie, oficjalna nazwa: Chińskie Targi Importowo-Eksportowe (China Import and Export Fair, chin. trad. ???, chin. upr. ???, pinyin Gu?ng Ji?o Hu?), odbywają się od 1957 w Kantonie dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Są to największe . Zachowując swoją tradycję targi są wszechstronnym i wielofunkcyjnym wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym.
Organizowane są przez Chińskie Centrum Handlu Zagranicznego (China Foreign Trade Centre), pod auspicjami Ministerstwa Handlu oraz władz prowincji. Do 2007 ich nazwa była inna ? Chińskie Targi Towarów Eksportowych (Chinese Export Commodities Fair)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Targi_Kantońskie
Zwyczaje handlowe
Tradycja handlowa w Chinach różni się bardzo od tej w Europie, wynika to z długotrwałe izolacji Chin oraz tego, ze jest to kompletnie inny region geograficzny i kulturowy od tego naszego. Kłopotem jest również sam język i jego różne dialekty, które trzeba po prostu znać, aby sprawnie się poruszać tam w strefie biznesowej.
Tam człowiek bez kontaktów jest nikim, dlatego ciężko jest komuś nowemu wdrożyć się cały skomplikowany świat Chińskiego handlu i obrotu towarami oraz usługami. Proces ten trwa latami i jest problematyczny nawet dla rodowitych Chińczyków.