Raczej wszyscy od czasu do czasu zaglądamy do gabinetów dentystycznych i choć robimy to niechętnie, wiemy, że po prostu tak musi być. Czy jednak na pewno? Nikt nie każe nam przecież odwiedzać placówki, w której pracuje taki dentysta, na którego sam widok serce zaczyna nam łomotać, a tętno maksymalnie wzrasta. Lęk jesteśmy w stanie zminimalizować niemalże do zera poprzez wybór komfortowej dla nas placówki. A jaki gabinet dentystyczny się nią okaże? Po czym poznamy, że to właśnie w tej konkretnej placówce dobrze o nas zadbają? Pierwsza rzecz - porządek. Wchodząc do gabinetu, musimy niemalże czuć jego czystość i sterylność. Nic nie może nas niepokoić. Dobry gabinet to gabinet uporządkowany, pachnący i higieniczny, w którym na próżno szukać chociażby minimalnej warstwy kurzu. Sam stomatolog też musi sprawiać wrażenie osoby zadbanej i porządnej, bo w przeciwnym wypadku trudno nam będzie zdobyć do niego zaufanie. Poszukajmy koniecznie takiej placówki. Pamiętajmy, że to pierwsze wrażenie bywa najważniejsze.
Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by wiedzieć, że prawie każdy boi się tego, czym zajmuje się dentysta. Udowodniły to zresztą liczne ankiety, z których wysunięto wniosek, że już co drugi Polak nie zajmuje się leczeniem swojego uzębienia ze względu na zbyt duży strach. Nie jest to oczywiście dobra informacja. Fobie zawsze są czymś złym, ale należy o nich mówić głośno, zwłaszcza gdy tyczą się obawy przed rzeczami, których nie wolno w życiu unikać. A gabinet dentystyczny po prostu trzeba odwiedzać - czy się tego chce, czy nie. Ten, kto z powodu swojej głęboko rozwiniętej fobii całkowicie zrezygnuje z leczenia zębów, najprawdopodobniej prędzej czy później po prostu je straci, o ile już u niego nie doszło do takiej sytuacji. Ciężko jednak zwalczyć pewne utarte w społeczeństwie przekonania. Skoro dla większości ludzi stomatolog jest osobą wywołującą lęk, to mimowolnie przekazują oni ten pogląd innym. Fobie należy jednak zwalczać i jak najbardziej da się to zrobić. Czasami niezbędna jest po prostu pomoc dobrego terapeuty.
Jeśli wizyta u dentysty cały czas kojarzy ci się z czymś przykrym, rozważ zmianę gabinetu, do którego chodzisz. Bardzo wiele stomatologów wykorzystuje stare metody leczenia, podczas gdy te nowoczesne gwarantują większy komfort i praktycznie bezbolesne zabiegi. Nie musisz być przywiązany do jednego miejsca. Jak wybrać najlepszy gabinet dentystyczny? Przede wszystkim warto przyjrzeć się ofercie zabiegów. Jeśli jest ich dużo a stomatolog oferuje wykonanie zabiegów różnymi metodami, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, także pod mikroskopem - warto zwrócić na niego uwagę. Można także zapoznać się z certyfikatami i dyplomami, które zdobył dentysta. Ciągłe kształcenie się jest kluczowe, jeśli chce się pracować na najwyższym poziomie, dlatego warto sprawdzić przygotowanie lekarza, jeśli oczekujesz najwyższych standardów. Poza tym oczywiście warto porozmawiać z lekarzem. Wrażenie, jakie robi jest bardzo istotne. W końcu musisz mieć do niego naprawdę duże zaufanie. Jeśli tylko coś ci nie odpowiada, nie musisz korzystać z jego usług.
Profesjonalny i dbający o pacjentów gabinet dentystyczny na pewno powinien być placówką jak najbardziej nowoczesną. Nie może ograniczać się do wykonywania standardowych zabiegów, które znane są już ludzkości od wielu lat. Musi wyjść na przeciw wszelkim nowatorskim technologiom i umiejętnie po nie sięgać, by dzięki nim jeszcze lepiej pomagać pacjentom. A jak stwierdzić, czy dana placówka rzeczywiście może zyskać miano nowoczesnego gabinetu dentystycznego? Początkowo wystarczy spojrzeć na osiągnięcia pracujących w niej lekarzy. Dobry stomatolog musi być przecież nie tylko wykształcony. Powinien stale starać się zwiększać swoją wiedzę, biorąc udział w rozmaitych szkoleniach i kursach. Profesjonalna i dobrze przygotowana do pracy kadra to podstawa nowoczesnych placówek. Zazwyczaj właśnie z tego powodu stawiają one na ludzi młodych, głodnych wiedzy. Warto również zwrócić uwagę na to, jakimi narzędziami przy pracy posługuje się dentysta. Sprzęt, który występuje w gabinecie dentystycznym, powinien być jak najbardziej nowoczesny.
Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.