Kilka słów o włosach

, występujący...wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny1. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka s

Kilka słów o włosach Szukasz kosmetyków odpowiednich dla swoich włosów? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

Definicja włosa

Włos (l.mn. włosy, łac. pili) ? nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący...wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny1. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka stawonogów, w tym do szczecinek (saetae, setae)2.

Włosy znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszw i powierzchni zgięć stawów. Włosy wyrastają z zagłębień skóry tworzących kanał, zwany mieszkiem włosowym. Do tego kanału uchodzą przewody gruczołów łojowych. Włosy pełnią rolę termoregulacyjną (zob. sierść) i ochronną.

U człowieka (zob. owłosienie ciała) włosy mają jedynie ograniczone znaczenie termoregulacyjne. Zachowały się głównie na głowie, w okolicach pachowych, na rękach i nogach oraz w miejscach intymnych. Najmniejsze, słabo widoczne włosy (tzw. meszek) występują prawie na całej powierzchni skóry. Brwi, występujące tylko u człowieka, chronią oczy przed napływaniem potu i wody deszczowej. Częściową ochronę oka przed kurzem i drobnymi owadami zapewniają rzęsy.

Obecność i stan włosów (będący odzwierciedleniem ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu) pełni istotną rolę w doborze naturalnym

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82os


O typach włosach

Włosy dzielą się na wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. To między innymi od tego zależy, jak będą reagować na kosmetyki. To, co się sprawdzi na włosach jednego typu, może zadziałać zupełnie odwrotnie na innych. Jako przykład podam olej kokosowy - często wychwalany na blogach, w kobiecych czasopismach i przez koleżanki. Bo jest świetny i naprawdę może zdziałać cuda, ale... nie na każdych włosach. Jeśli masz włosy wysokoporowate, to olej kokosowy może je wysuszyć lub po prostu nie zadziała. Jeśli nie wiesz jaki masz typ włosów na głowie, to poszukaj na sprawdzonych włosowych blogach. Warto również po prostu testować - jeśli jakiś kosmetyk nie zadziała, to znaczy że twoje włosy potrzebują innego podejścia do pielęgnacji.


Traktuj swoje włosy z szacunkiem

Nasze włosy nie mają lekko - traktujemy je suszarką, prostownicą, lakierem, byle jakim szamponem, losową odżywką, a potem jeszcze przychodzi upał lub mróz. Jakby tego było mało, to jeszcze je farbujemy i poddajemy różnym torturom. Nic dziwnego, że potem na głowie mamy siano, które z czasem jeszcze dodatkowo się przerzedza. Zadbaj o słoje włosy już dziś - wybierz dobry szampon, używaj dopasowanej do typu włosów odzywki, nakładaj maski, zrezygnuj z suszarki i sprawdź o co chodzi z olejowaniem włosów. Nie ma łatwo - piękna fryzura wymaga systematycznej pracy. Nie, że raz w tygodniu sobie przypomnisz o odżywce - stosuj ją codziennie i zmieniaj co jakiś czas, bo włos się przyzwyczaja i potrzebuje wielu substancji odżywczych. Zainteresuj się naturalnymi sposobami - płukanki z ziół, czy piwa, naturalne oleje, i... peeling skóry głowy. I cierpliwie czekaj na efekt.


Pielęgnacja jest najważniejsza!

Długie włosy wymagają specjalnego traktowania. Jeśli wydaje ci się, że to wyłącznie dar natury, to masz rację - wydaje ci się. Pielęgnacja odgrywa tu absolutnie kluczową rolę. Nie wystarczy tylko szampon i odzywka, lub o zgrozo - szampon z odzywką. Trzeba włożyć w to znacznie więcej czasu. Żeby jednak nie było to takie proste, to każdy rodzaj włosów potrzebuje innego traktowania. Od naszych genów zależy, czy nasze włosy są cienkie, czy grube, czy są kręcone, czy są gęste, czy niekoniecznie. Jednak tak naprawdę każda z nas ma szansę na to, by mieć piękne włosy. Ale jak to zrobić?


Szampon - to nie takie proste, jak myślisz

Szampon do włosów to podstawa nie tylko pielęgnacji, ale tez osobistej higieny. Dobrze dobrany delikatnie oczyści głowę i i ułatwi działanie odżywki. Musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy - to odzywka, a nie szampon ma pomóc naszym włosom. Jeśli szampon zawiera silikony, to utrudni działanie odzywce - oblepią nam włosy, blokując dostęp substancjom odżywczym. Jedna prosta zasada - im prościej, tym lepiej. Rzadko kiedy nasze włosy potrzebują dogłębnego oczyszczania (a dzieje się tak, na przykład po zabiegach stylizacyjnych), na co dzień lepiej wybrać szampon, który nie ma ani silikonów, ani parabenów. Wiecie co się sprawdzi? Szampon dla dzieci. Niektóre włosomaniaczki używają... żelu do higieny intymnej. Jeśli twoje włosy to polubią, to śmiało możecie iść trym tropem.