Prowadzenie poradni psychiatrycznej
Zawód psychiatry może być wykonywany po odbyciu odpowiednich studiów. Przygotowanie do wykonywania zawodu psychiatry stanowią nie tylko studia teoretyczne, ale też praktyki odbywane w różnych ośrodkach. Tylko odbycie takich praktyk będzie pozwalało na dobre wykonywanie zawodu psychiatry, który jest bardzo trudnym i wymagającym zawodem. Dlatego każdy psychiatra powinien być osobą spokojną i stabilną emocjonalnie oraz posiadającą zdolności wnikliwej obserwacji innych ludzi. W obecnych czasach psychiatrzy mogą pracować w publicznych i prywatnych poradniach psychiatrycznych oraz posiadać własne gabinety, prowadzone w wynajętych lokalach użytkowych. Poza tym psychiatrzy pracują na oddziałach szpitalnych.
Diagnozowanie problemów psychiatrycznych pacjentów szpitala
Opieka psychiatryczna w szpitalach sprawowana jest zarówno nad pacjentami oddziałów psychiatrycznych, jak i nad osobami przebywającymi na innych oddziałach. Dzieje się tak dlatego, że również osoby ciężko chore, które chociaż nie posiadają żadnych zaburzeń psychicznych, mogą jednak popaść w depresję z powodu swoich fizycznych objawów. Wobec tego na wszystkich oddziałach szpitalnych prowadzone są zarówno konsultacje psychologiczne, jak i psychiatryczne. Pozwalają one nie tylko na wspieranie osób ogólnie chorych, ale też na diagnozowanie poważnych chorób psychiatrycznych. Osoby cierpiące z tego powodu będą wymagały długotrwałej pomocy psychiatrycznej, podobnie jest z osobami ciężko chorymi fizycznie.
Indywidualna terapia psychiatryczna dziecka przyjętego do rodziny zastępczej
Dziecko przyjęte do rodziny zastępczej może uważać się za szczęściarza, jednak zdarza się, że przeszło już w swoim życiu naprawdę sporo i dlatego nie może sobie poradzić w nowej sytuacji bez pomocy psychiatrycznej. Zdarza się także, że trafia ono ze swoimi problemami do dużej rodziny zastępczej, która również wymaga okazania jej pomocy w tym, żeby opiekunowie prawni mogli dobrze odpowiadać na wszystkie potrzeby swoich wychowanków. Dlatego czasami psychiatrzy odwiedzają rodziny w ich domach, obserwują sposób zachowania wszystkich domowników i rozmawiają z każdym z nich z osobna. Takie wizyty mogą odbywać się w ramach prywatnej opieki psychiatrycznej, a ich uzupełnieniem może być indywidualna terapia dziecka przyjętego do rodziny zastępczej.