Ośrodki opiekuńcze dla osób starszych
Domy dla osób starszych to bardzo popularne ośrodki, w których sprawowana jest ciągła opieka nad sędziwymi osobami. Bardzo często z usług co do opieki nad starszymi w takim zakładzie korzystają bliscy członkowie osób starszych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na sprawowanie nieustannej pieczy nad osobą starszą.
Chociaż w niektórych przypadkach jest to zwykła wygoda, to jednak czasem umieszczenie osoby starszej w takim zakładzie okazuje się jedynym dobrym rozwiązaniem. Na przykład, gdy bliska nam osoba w sędziwym wieku bardzo poważnie choruje i wymaga nieustannej opieki przekazanie jej specjalistom może być bardzo pomocne. Pomimo, że koszt pobytu w domu dla starców jest dość wysoki to jednak jest to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie opieki osobie starszej.
W Wikipedii o pielęgnacji
Pielęgnacja ? w medycynie stosowanie zasad medycznych i humanitarnych przez odpowiednio przeszkolone osoby w celu utrzymania zdrowia i sprawności chorego, pomocy choremu w powrocie do zdrowia oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych i strachu u chorego.
Określenie to stosowane jest również w odniesieniu do roślin (pielęgnacja drzew, krzewów, warzyw lub kwiatów) i oznacza wówczas regularne zabiegi mające na celu zapewnienie pożądanego ich wzrostu i rozwoju.
Również zwierzęta, szczególnie hodowlane, nad którymi człowiek roztacza swą opiekę wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza podczas chorób.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgnacja
Starość w znaczeniu społecznym. Wikipedia
Granica między wiekiem średnim człowieka a starością jest płynna i zmieniała się w ciągu wieków. W czasach prehistorycznych ludzie dożywali 30 (Neandertalczyk z Krapiny) - 35 lat (szkielety z Sima de los Huesos w Atapuerca)1. W starożytności człowiek 35-40-letni był uważany za człowieka starego. Średnia długość życia, a co za tym idzie "granica" starości na świecie bardzo wydłużyła się w XVIII, XIX oraz XX wieku, wraz z poprawą warunków życia, rozwojem medycyny oraz upowszechnieniem takich wynalazków jak np. kanalizacja, które podwyższały poziom higieny, oraz wynalezieniem szczepionek, które zapobiegały chorobom (zob. też oczekiwana dalsza długość trwania życia).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość