Jak rozpoznać i leczyć Parkinsona?

ię w leczeniu i diagnozowanie tego typu chorób. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością czy taką chorobę mamy. Lekarze wykonują szereg badań aby potwierdzić diagnozę, między innymi temu tomograf kompu

Jak rozpoznać i leczyć Parkinsona?

Właściwa diagnoza Choroby Parkinsona

Żeby poprawnie zdiagnozować chorobę Parkinsona należy koniecznie udać się do neurologa specjalisty albo najlepiej do kliniki, która specjalizuje się w leczeniu i diagnozowanie tego typu chorób. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością czy taką chorobę mamy. Lekarze wykonują szereg badań aby potwierdzić diagnozę, między innymi temu tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

Dopiero takie badania pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy.


Kwestia etiologii choroby Parkinsona w Wikipedii

W chorobie Parkinsona do objawów chorobowych dochodzi z powodu zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w istocie czarnej (łac. substantia nigra) i innych obszarach barwnikonośnych mózgowia. Neurony istoty czarnej wytwarzają neurotransmiter dopaminę, stąd nazywa się je neuronami dopaminergicznymi; zawierają ponadto melaninę, dlatego określa się je również jako barwnikonośne. Konsekwencją zaburzenia funkcji tych neuronów jest niedobór dopaminy (ok. 70?80%) w istocie czarnej i prążkowiu, i przewaga aktywności neuronów glutaminergicznych, hamujących jądra wzgórza. W zmienionych chorobowo obszarach mózgowia stwierdza się obecność ciał Lewy?ego, jednak nie są to zmiany patognomoniczne dla choroby Parkinsona.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona#Etiologia


Z Wikipedii o objawach Parkinsona

Do objawów prodromalnych (poprzedzających chorobę) zalicza się:

sztywność osobowości
depresję
zaparcia
zapalenie łojotokowe skóry
parestezje kończyn
dyskretne zaburzenia węchowe.

Podstawowymi objawami są:

bradykinezja ? spowolnienie i zubożenie ruchów, szczególnie trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych; chód szurający, drobnymi kroczkami, brak fizjologicznych współruchów (balansowania kończyn górnych) i akineza (trudności w rozpoczęciu ruchów)
sztywność mięśniowa (plastyczne zwiększenie napięcia mięśniowego, twarz maskowata)
drżenie spoczynkowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona