Warto wiedzieć - Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego
uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna.
W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:
Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:
Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy
Czym jest wycena nieruchomości
Wycena nieruchomości oznacza po prostu ustalenie wartości nieruchomości, co pozwala na jej sprzedanie lub dokonanie jej zakupu po jak najbardziej korzystnej cenie. Do podstawowej zasady wyceny nieruchomości należy wzięcie pod uwagę jej wielkości, położenia i stanu gruntu, na jakim stoi dom lub gruntu, na jakim taki dom na zostać postawiony. Pod uwagę można także wziąć fakt, w jak atrakcyjnej lokalizacji znajduje się nieruchomość poddawana wycenie, co może dawać prawo jej właścicielowi do podniesienia ceny sprzedaży. Przeprowadzaniem wyceny nieruchomości mogą zająć się pracownicy urzędów państwowych lub osoby prowadzące prywatną działalność gospodarczą polegającą na wycenie nieruchomości i udzielaniu pomocy w jej sprzedaży.
Bezpieczne kupno domu
W obecnych czasach bardzo często można napotkać na ogłoszenia dotyczące ofert sprzedaży domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda sprzedaż domu powinna zostać przeprowadzona w najbardziej bezpieczny sposób. Tylko wówczas obie strony będą mogły być zadowolone z przeprowadzonej transakcji kupna-sprzedaży. Dlatego coraz częściej osoby przeprowadzające taką transakcję przeprowadzają nie tylko zupełnie prywatną, ale również bardziej urzędową wycenę domu. Wówczas ustalaniem ceny kupowanego domu zajmuje się rzeczoznawca i geodeta lub osoba zajmująca się przeprowadzaniem wycen różnych posesji i nieruchomości. Dzięki temu będzie można niekiedy obniżyć koszty kupna nowego domu, jeżeli osoba sprzedająca ewidentnie zaważyła wartość nieruchomości.