Zadania paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaiczne panele mają za zadanie przetwarzać energię słoneczną na prąd elektryczny. Z roku na rok wymyśla się coraz to nowe rodzaje paneli, które są wydajniejsze od swoich poprzedników. Co ciekawe ta technologia nie jest aż tak nowa i niedostępna jak mogłoby się wydawać. Małe panele od lat stosuje się w kalkulatorach, oczywiście są one dużo bardziej prymitywne i mniej wydajne, jednak zasada działania pozostaje taka sama.
W panelach fotowoltaicznych najważniejsze jest dobre umiejscowienie, aby miały jak największą styczność z promieniami słonecznymi. Ich wydajność zależy również o szerokości geograficzne i niestety w Polsce osiągają one gorsze wyniki niż np. w słonecznej Kalifornii.
Czym jest odnawialna energia?
Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne i coraz częściej stosowane w budownictwie oraz modernizacji starszych budynków. Jednako o co chodzi z całym tym odnawialnym źródłem energii? W skrócie jest to wykorzystanie energii, która nie zużywa się po jakimś czasie, czyli wszelkie spalanie czegokolwiek nie klasyfikuje się do takich źródeł.
Co może być takim źródłem energii? Dzisiaj stosuje się kilka różnych: wiatr (elektrownie wiatrowe), ciepło geotermalne oraz energię solarną. I to właśnie to ostatnie źródło odnawialnej energii jest bardzo popularne, nawet w Polsce. Pewnie każdy widział panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku mieszkalnego.
Kwestia paneli słonecznych
Panele słoneczne - czy tez jak kto woli solarne- mogą zapewniać darmową energie dla Twojego domu, czy mieszkania. Są jednak różne sposoby zużywania tej energii i najpopularniejszym jest wykorzystywanie tychże paneli jako podgrzewacze do wody, wiec nie trzeba wykorzystywać do tego celu innej energii.
Niektóre panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, jednak są one znacznie rzadsze i z reguły są mniej wydajne. Niemniej jednak nie ważne jakie panele zdecydujemy się zamontować w domu, to inwestycja powinna się zwrócić w mniej niż 10 lat.