Jest dużo typów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Montaż jednak wymaga niemałego doświadczenia, z tego powodu powinno się skontaktować się z osobą, która montuje .
Nie szczędź na pompie
Montaż gruntowej pompy ciepła to dość skomplikowana sprawa, dlatego jeżeli ktoś już się na takie ogrzewanie decyduje to nie powinien oszczędzać, ani na samej pompie, ani na fachowcach. Źle dobrana, wymiarowania i zamontowana pompa ciepła może spowodować wiele problemów zarówno z ogrzewaniem jak i samym gruntem. Powszechnym zjawiskiem przy źle zamontowanej pompie jest zamarzanie gruntu gdzie wkopane są rury przekaźnikowe. Mogą też wystąpić problemy z niedogrzewaniem do odpowiedniej temperatury.
Ogólnie jest to dość nowa technologia,a co za tym idzie droga, wiec na pewne koszty trzeba być przygotowanym. Z pewnością nie należy na temacie skąpić, ponieważ w tym przypadku możemy podwoić, albo potroić początkowe koszty założenia takiego ogrzewania.
Wygodne ogrzewanie
Wygodne i wydajne ogrzewanie- to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, większość z nich jest ogrzewana piecami na węgiel lub drewno. Takie ogrzewanie jest na dzień dzisiejszy dość stare i w porównaniu do innych metod, nieefektywne. Do tego jest to rodzaj ogrzewania, które potrzebuje stałej obsługi ze strony człowieka- dokładanie paliwa do paleniska, wyciąganie popiołu i prace serwisowe. Z pewnością nie jest to dla ludzi ze słabym zdrowiem, lub osób starszych.
Na dzień dzisiejszy można w domu zamontować ogrzewanie elektryczne, klimatyzację, która może grzać nam pomieszczenia, albo pompę ciepła. To ostatnie rozwiązanie ma jeszcze kolejną zaletę: jest dofinansowywane przez państwo, co pomoże obniżyć koszty jest montażu w naszym budynku.
Ogrzewanie C.O. definicja z Wikipedii
We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.
W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie