Sprzęt wspinaczkowy - gdzie kupić, jaki koszt, co kupić?

do pasji, które wymagają wielu nakładów finansowych. Chociaż wiele osób zaczyna swoją przygodę ze wspinaniem bez odpowiedniego przygotowania, to jednak właściwy sprzęt wspinaczkowy jest bardzo ważny nie tylko dla powodzenia akcji

Sprzęt wspinaczkowy - gdzie kupić, jaki koszt, co kupić? Sprzęt wspinaczkowy ma znaczenie. Potrzebujesz specjalistycznych butów do uprawiania swojej pasji? Zobacz

Wyposażenie dla wspinaczkowicza

Wspinaczka, zwłaszcza ta wysokogórska należy do pasji, które wymagają wielu nakładów finansowych. Chociaż wiele osób zaczyna swoją przygodę ze wspinaniem bez odpowiedniego przygotowania, to jednak właściwy sprzęt wspinaczkowy jest bardzo ważny nie tylko dla powodzenia akcji wspinaczkowej, ale także dla bezpieczeństwa uczestników wyprawy. Jest to jednak bardzo duży wydatek i wiele osób próbuje skompletować sprzęt do wspinaczki na przykład korzystając z możliwości zakupu używanych rzeczy. Czasem można także trafić na wyjątkowe okazje, korzystając między innymi z kończącego się sezonu. Wtedy wiele sklepów przeprowadza atrakcyjne promocje na tego typu artykuły.


Wygodny sposób na zakupy

Bardzo wiele możliwości zakupu istnieje przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, takich jak Internet. Na stronach internetowych odnośnie sprzętu wspinaczkowego możemy znaleźć niezwykle dużo różnych kategorii produktów. Również ilość pieniędzy, jaką musimy zainwestować w sprzęt wspinaczkowy kupiony za pośrednictwem Internetu, często jest o wiele mniejsza niż kupno przy korzystaniu z usług stacjonarnego sklepu. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas kupowania w stacjonarnym sklepie z takim wyposażeniem sprzedający często w cenę wlicza odpowiednią prowizję. Natomiast sprzęt do wspinaczki kupowany na przykład od producenta tego rodzaju artykułów może być o wiele korzystniejszy, a przede wszystkim wygodniejszy dla klienta.


Style wspinaczki

Styl wspinaczki ? szerokie pojęcie obejmujące ogólną ocenę całokształtu środków, tak materialnych, jak i intelektualnych, zaangażowanych w pokonanie drogi wspinaczkowej.

Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.

Współcześnie powszechnie przyjęte jest docenianie minimalizacji użytych ułatwień, czego najdobitniejszym wyrazem jest powstanie nieco żartobliwej koncepcji "nago i boso".

W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:

styl alpejski
capsule
styl wyprawowy (oblężniczy)
W zakresie ogólnej koncepcji działania w terenie o charakterze skałkowym:

styl francuski (sportowy)
styl brytyjski (tradycyjny)
styl saksoński (piaskowcowy)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_wspinaczki