Jeżeli szukasz pomocy prawnej, dobrze trafiłeś. Dowiedz się więcej klikają tutaj =>
O braku wiedzy z zakresu prawa i jego konsekwencjach
I ty możesz łamać prawo, nawet o tym nie wiedząc. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i nie jest czynnikiem łagodzącym. Bardzo łatwo można się przekonać łamiąc prawo budowlane.
To bardzo ciekawy temat, który wielu Polaków podnosi ciśnienie. W naszym kraju prawo budowlane jest niezwykle restrykcyjne, mnóstwo prac wymaga pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia. Usunąłeś ściankę z karton-gipsu, albo postawiłeś nową? Musisz to zgłosić. Wymieniłeś gniazdka elektryczne na nowe? Musisz to zgłosić. Robisz remont dachu, i okazało się, że konstrukcja wymaga wymiany? Potrzebujesz pozwolenia na budowę. Nieważne, że odsłonięty dach wymaga natychmiastowej naprawy - musisz dostarczyć projekt (zrobiony przez architekta z uprawnieniami, musisz skompletować kilka dokumentów, dostarczyć wszystko do urzędu i czekać na decyzję. A można czekać całkiem długo.
Nic więc dziwnego, że większość remontów w polskich domach to tak naprawdę łamanie prawa. Większość prac wymaga zgłoszenia, a czekać trzeba 30 dni, brak sprzeciwu oznacza zgodę.
Męcząca sprawa rozowodowa
Niestety, coraz większa liczba małżeństw rozpada się, zwłaszcza młodych, które nie potrafią dojść do porozumienia w takich sprawach, jak rozwój kariery czy planowanie dziecka. Większość sądów coraz częściej rezygnuje z orzekania o rozwodzie na pierwszej rozprawie, ponieważ daje się współmałżonkom szanse na naprawienie ich relacji ? w grę najczęściej wchodzi terapia małżeńska lub separacja. Na terapii małżeńskiej, para ma szansę na powiedzenie sobie prosto w oczy, co jest przyczyną rozpadu pożycia. Na jaw wychodzą przykre fakty, informacje o kłótniach oraz niejasnościach ? terapeuta jest osobą neutralną, bezstronną, która może nie tylko doradzić, ale zająć pewne stanowisko. Nie chodzi o ocenianie małżonków, ponieważ nie to jest rolą terapeutów, ale próba uzmysłowienia im czy związek da się jeszcze uratować i w którym kierunku powinni podążać. Może się więc okazać, że porady prawne w sprawie rozwodowej będą niepotrzebne. Prawo niezbyt niestety chroni instytucję małżeństwa, a jedynie wolne działanie administracji powoduje, że prawnicy prowadzą sprawy latami.
Kiedy po pomoc do prawnika?
W życiu spotykają nas różne sytuacje. Czasem są one bardzo miłe i bardzo przyjemne. Czasem zaś, są to sytuacje bardzo nerwowe, trudne, można powiedzieć, że przerastające wręcz. Niemożliwe jest wówczas to, by sobie z tym poradzić samodzielnie. Szczególnie ma to miejsce, gdy problemy są natury prawnej. Mało kto jest w stanie poradzić sobie z takimi problemami samemu, jeżeli nie ma wykształcenia prawnego. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc prawnika. Radca prawny czy adwokat, to specjaliści w zakresie prawa, wiedzą jak poprowadzić sprawy, wiedzą jak je rozwiązać lub je rozwinąć. Wiele zależy od tego, czego w danej chwili potrzebujemy. Czy ważniejsze jest dla nas szybkie i proste załatwienie i zakończenie sprawy, czy też, nie ważne jak, ale ważne by swoje wygrać. W jednej i drugiej sytuacji dobry prawnik nam w tym pomoże, doradzi i pokieruje. Podpowie, jakie ruchy należałoby teraz wykonać, a jakie ruchy są zupełnie zbędne i niepotrzebne, czy wręcz szkodliwe. Wszystko to jest niezwykle ważne i niezwykle istotne. I daje poczucie bezpieczeństwa.