Porady na temat pomp

małych pomp tłokowych umieszczonych w jednym korpusie. Pompy wielotłoczkowe dzielą się na promieniowe (rys. 1) i osiowe (rys. 2). W obydwu przypadkach zasada działania jest ta sama. Tłoczki pompy (1) umieszczone w korpusie (2) opi

Porady na temat pomp

Pompy wielotłoczkowe

Pompa wielotłoczkowa jest urządzeniem hydraulicznym używanym głównie w napędach hydraulicznych. Pompa wielotłoczkowa składa się z kilku lub kilkunastu małych pomp tłokowych umieszczonych w jednym korpusie. Pompy wielotłoczkowe dzielą się na promieniowe (rys. 1) i osiowe (rys. 2). W obydwu przypadkach zasada działania jest ta sama. Tłoczki pompy (1) umieszczone w korpusie (2) opierają się na pochylonej tarczy (3) (w pompie osiowej) lub na mimośrodowym pierścieniu (3) w pompie promieniowej. Obrotowy ruch pierścienia lub tarczy wymusza ruch posuwisto-zwrotny tłoczków co powoduje zasysanie i tłoczenie cieczy. Pompy wielotłoczkowe nie są wyposażone w zawory. Ich rolę spełniają tarcza rozdzielcza (4) w pompie osiowej lub wałek rozdzielczy (4) w pompie promieniowej. Obracają się wraz z pierścieniem lub tarczą przyłaczając przestrzenie robocze cylinderków na przemian do przewodu ssawnego (5) lub tłocznego (6).


pompa łopatkowa

Pompa hydrauliczna - urządzenie, którego zadaniem jest zasilanie napędu hydraulicznego odpowiednio dużymi ilościami oleju pod wysokim ciśnieniem.

Pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną dostarczoną przez silnik napędowy (spalinowy, elektryczny) na energię hydrauliczną zawartą w czynniku roboczym tłoczonym do instalacji pod odpowiednim ciśnieniem i z odpowiednia wydajnością. W urządzeniach hydraulicznych wymagane jest zasilanie olejem roboczym o wysokim ciśnieniu i dużej równomierności strumienia. Taki charakter tłoczenia posiadają pompy wyporowe rotacyjne łopatkowe, zębate i śrubowe oraz wielotłoczkowa promieniowa i osiowa o stałej i zmiennej wydajności. Pompa hydrauliczna w układzie ssawnym posiada otwór o większej średnicy, natomiast w układzie tłocznym o mniejszej.
Rodzaje pomp hydraulicznych

hydrauliczna pompa zębata,
hydrauliczna pompa wielotłoczkowa,
osiowa,
promieniowa,
hydrauliczna pompa łopatkowa,
hydrauliczna pompa śrubowa.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_hydrauliczna


Napęd pompy

Jak wiemy to właśnie pompa hydrauliczna jest sercem całego systemu hydraulicznego - takie coś jest stosowane na przykłada w koparkach i napędza część roboczą - czyli ramię z łyżką.

Pompa sama w sobie jest bardzo ważna ponieważ tłoczy płyn (olej) do siłowników zapewniając w ten sposób ich napęd. Natomiast sama w sobie napędu nie stanowi - musi być ona napędzana zewnętrznym silnikiem.

W koparkach i innych maszynach budowlanych jak na przykład dźwigi do napędu pomp hydraulicznych stosuje się silniki spalinowe - będące jednocześnie silnikami jazdy. W przemyśle częściej stosowanym napędem są silniki elektryczne - na przykład w prasach hydraulicznych.