Ogólnie o technikach grzewczych

e geotermalnaOgrzewanie budynku pompą ciepła wraz z rekuperacją to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jako źródło ciepła najczęściej stosuje się energie termalną z ziemi. Na działce na której stoi budynek wykonuje się serię odwiert

Ogólnie o technikach grzewczych pompy ciepła gdańsk
Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Montaż jednak wymaga sporego doświadczenia, z tego powodu powinno się wynająć firmę, która montuje .

Energie geotermalna

Ogrzewanie budynku pompą ciepła wraz z rekuperacją to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jako źródło ciepła najczęściej stosuje się energie termalną z ziemi. Na działce na której stoi budynek wykonuje się serię odwiertów do których wprowadza się odpowiednie rury, które będą doprowadzały ciepło do naszego domu.

Ilość tych odwiertów zależy od struktury gleby, oraz od metrażu budynku i wydajności pompy. Pompa ciepła w takim ogrzewaniu jest rozmiarów niedużej lodówki, zasilana prądem. Temperaturę w pomieszczeniu reguluje automatycznie, jest to w zasadzie bezobsługowe ogrzewanie, czego nie można powiedzieć o piecu na węgiel na przykład.


Energia geotermalna

Głównym sposobem pozyskiwania energii geotermalnej jest tworzenie odwiertów do zbiorników gorących wód geotermalnych. W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim zastosowaniem energii geotermicznej jest produkcja energii elektrycznej. Jest to opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_geotermalna


metody ogrzewania

Kwestia ogrzewania staje się bardzo istotna, gdy zaczyna się jesień. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą (zazwyczaj), jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku właścicieli domów wolno stojących.

Muszą oni bowiem wybrać najbardziej wydajną i relatywnie tanią metodę ogrzewania swoich czterech ścian. Piec na węgiel, drewno, gaz? A może ogrzewanie elektryczne, panele słoneczne...
Można też sięgnąć po nowsze rozwiązania, takie jak rekuperacja, która jest na chwilę obecną jedną z tańszych w eksploatacji metod grzewczych.