Przy odpowiednio wykonanej\zrobionej instalacji cieplnej i wentylacyjnej biurowiec nie powinien mieć kłopotów z niszczejącym tynkiem czy grzybem. Dlatego jest kluczową kwestią i nie można jej powierzyć byle komu.
Problemy z wentylacją
Co ciekawe dość często, zwłaszcza w blokach wentylacja jest źle wykonana i nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Jest to bardzo uciążliwy problem, który tak na prawdę da się dość łatwo rozwiązać, jednak w przypadku mieszkania w bloku trzeba napisać do administracji, aby się sprawą zajęła.
W domu jednorodzinnym problem można rozwiązać samemu lub z pomocą fachowca, najczęściej dopływy powietrza się zapchały i już nie koniecznie wentylacja działa jak powinna. Oczywiście jest też możliwość, że wentylacja jest niewydajna, ale to bardziej skomplikowany problem.
Podstawa wentylacji
Wentylacja to bardzo podstawowa funkcjonalność praktycznie każdej budowy, dobrze zrobiona powinna dostarczać do budynku tyle powietrza z zewnątrz ile jest z niego odprowadzane, niby prosta sprawa, ale jednak bywają z nią kłopoty.
Dobrze wykonana instalacja wentylacyjna pozwala zaoszczędzić wielu kłopotom związanym z wilgocią, a nawet dobrym samopoczuciem dla osób i zwierząt przebywających w budynku. Wentylację można wspomóc w większych budynkach mechanicznie, jednak do tego potrzebne są już dodatkowe sprzęty.
Cug
Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.
Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy