Obrabiarki sterowane komputerowo

waniem jest bycie ekspertem choć w kilku zagadnieniach. Sektor gospodarki związany z wytwarzaniem wyrobów gotowych jest jedną z takich dziedzin, na temat których niewiele mówi się w środkach masowego przekazu. Generalnie rzecz ujm

Obrabiarki sterowane komputerowo

Jakie znaczenie dla gospodarki ma sektor produkcyjny?

To zupełnie naturalne, że przeciętna osoba w żadnym stopniu nie jest specjalistą w wielu istniejących dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem jest bycie ekspertem choć w kilku zagadnieniach. Sektor gospodarki związany z wytwarzaniem wyrobów gotowych jest jedną z takich dziedzin, na temat których niewiele mówi się w środkach masowego przekazu. Generalnie rzecz ujmując, wszelkiego rodzaju rzeczy wykorzystywane w życiu codziennym musiały być kiedyś wyprodukowane: sprzęt elektroniczny, artykuły biurowe czy produkty żywnościowe. Na szczęście, w procesie wytwarzania wykorzystuje się obecnie obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo), więc możliwe jest znaczne upraszczanie procesów z tym związanych.


Znaczenie skrótu CNC

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Funkcjonalność maszyn sterowanych numerycznie

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.