O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

jest to, że instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na naszym dachu czy w pobliżu naszego domu sprawia, że produkujemy energię elektryczną w zgodzie z naturą. Jest to coraz bardziej istotne w obliczu kończąc

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej ogniwa fotowoltaiczne cena

Zalety odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Najważniejsze jest to, że instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na naszym dachu czy w pobliżu naszego domu sprawia, że produkujemy energię elektryczną w zgodzie z naturą. Jest to coraz bardziej istotne w obliczu kończących się zapasów związanych z produkcją takiej energii tradycyjnymi metodami. Co więcej, takie rozwiązanie jest również o wiele tańsze niż zakup energii elektrycznej z innych źródeł. Co prawda, koszt takich instalacji jest dość znaczny, jednak zwraca się on już po kilku latach, więc jest to opłacalne przedsięwzięcie.


Dlaczego nie zawsze można uzyskać dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii?

Ilość formalności, które musimy załatwić, gdy chcemy zainstalować na swoim dachu instalację fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne i ubiegać się o dofinansowanie w tej sprawie może być dość spora. Co prawda, w wielu przypadkach przedstawiciele różnych urzędów mogą pomóc nam w załatwianiu potrzebnych dokumentów, jednak czasem możemy uzyskać decyzję odmowną. Najczęściej przeszkodę może stanowić na przykład nieodpowiednie pokrycie dachowe, jakie znajduje się na dachu domu czy firmy, ale także inne względy. Oczywiście, aby stwierdzić, czy możemy uzyskać dofinansowanie potrzebna jest zazwyczaj wizyta uprawnionej do tego osoby w naszym lokalu, jednak istnieją pewne wytyczne, dzięki którym sami możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się do takiego dofinansowania.


Warto wiedziec

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika