Architekt w Wikipedii\Wikipedia wyjaśnia kim jest architekt
W Polsce tytuł architekta jest wydawany wyłącznie w połączeniu z tytułem inżynier lub tytułami magister inżynier. Polskie uczelnie wyższe przyznają go osobom, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów. Po uzyskaniu dyplomu I stopnia jest to tytuł inżynier architekt, po uzyskaniu dyplomu II stopnia magister inżynier architekt.
Z prawnego punktu widzenia osoby te nie są jeszcze architektami. Prawnie takie osoby określa się jako posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie architektury. Architekt, w rozumieniu prawa polskiego, to osoba wpisana na listę izby samorządu zawodowego architektów, którą jeśli chodzi o obywateli polskich na podstawie rozporządzenia odpowiedniego ministra w porozumieniu z ministrem odpowiedzialnym za edukację, mogą zostać przede wszystkim osoby posiadające tytuł zawodowy magister inżynier architekt, magister inżynier kierunku budownictwo, a także inżynier architekt, i które zdobyły uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architekt
Architekt i jego praca
Pracownie architektoniczne pracują nawet bez zleceń tworząc kolejne projekty do portfolio i takich do wyboru jako gotowce. Takie biura często też zajmują się aranżacjami wnętrz jako dodatkowe źródło zleceń no i oczywiście zarobku.
Praca jako architekt wymaga znajomości wszelkich podstawowych praw budowlanych, wytrzymałości materiałów oraz standardów budownictwa, np. grubość ścian działowych, standardowe wymiary okien, drzwi. Architekt to takie połączenie humanisty oraz ścisłowca, ponieważ musi posiadać umiejętności tworzenia zwartych kompozycji oraz wykonywać niezbędne prace projektowe.
Energooszczędne projekty
Projekty domów energooszczędnych zyskują coraz większą popularność, nic dziwnego, ponieważ normy budowlane są bardziej surowe la zużycia energii w nowych budynkach.
Energooszczędność w budynku można osiągnąć na różne sposoby: stosując materiały termoizolacyjne, zapewniając odpowiednia konstrukcję domu i jego położenie na działce. Ograniczając liczę okien na północnej stronie budynku, adaptując projekt pod odnawialne źródła energii i wiele więcej. Najlepiej jest stosować kilak metod zmniejszania zużycia energii w nowym domu, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.