Aktualnie uważa się iż stwardnienie rozsiane
Aktualnie uważa się, iż stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu, w tym przypadku w tkance nerwowej. Mniej powszechny jest pogląd o neurodegeneracyjnym charakterze o niejasnym podłożu metabolicznym. Rozważa się również rolę zakażeń wirusowych (np. wirusem Epsteina-Barr) pewnych innych nieznanych czynników środowiskowych. Niektórzy wskazują również na znaczenie niedoboru witaminy D przede wszystkim w dzieciństwie. Najnowsze doniesienia wskazują również, że przyczyną SM może być przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane
Stwardnienie rozsiane, możliwe przyczyny
Stwardnienie rozsiane to choroba, co do której lekarze nie są pewni jak ją zaklasyfikować oraz jak ją poprawnie leczyć. Istnieje wiele teorii o genezie i podłożu tej choroby, jedną z nich są wskazywane przez wielu lekarzy niedobory witaminy D w dzieciństwie, inni lekarze wskazują na charakter autoimmunologiczny choroby.
SM to choroba nieuleczalna, można jedynie spowolnić jej postęp poprzez terapie farmakologiczne, które również nie są obojętne dla zdrowia pacjenta. Eksperymentuje się też z nowymi typami leków, jednak na przełom w tej dziedzinie trzeba będzie jeszcze poczekać.
Stwardnienie rozsiane - dolegliwości
Niektóre choroby, jakie nas dotykają, są bardzo poważne i znacznie utrudniają nam codzienne życie. Wiele z nich potrafi nawet zmienić je w istne piekło i taką właśnie chorobą jest z pewnością stwardnienie rozsiane. Nikt z nas nie chciałby na nie chorować, a Ci, których to dotyka, często nie mogą już prowadzić normalnego życia.
Warto wiedzieć, że im wcześniej zostanie to wykryte, tym lepiej będziemy sobie z tym radzić, więc zawsze warto kontrolować niepokojące objawy, gdy tylko się one pojawią. Nawet tak poważne choroby jak stwardnienie rozsiane da się w pewnym stopniu kontrolować i ograniczać ich niechciane skutki, więc warto spróbować.