Wikipedia, hasło: mapa do celów projektowych
Mapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie1 podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
Mapa do celów projektowych jest opracowaniem powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_celów_projektowych
Czemu służą geodezyjne pomiary
Kontrole geodezyjne są potrzebne, a wręcz niezbędne. Mają oni dostęp do mapek oraz szczegółowych planów każdego terenu miasta. Wyznaczają przebieg działek oraz sprawdzają poprawność realizacji projektów. Bez nich każda budowa byłaby 'na oko' a samowole w postaci przenoszenia granic działek byłyby codziennością.
Dobry geodeta to dokładny geodeta, a to bardzo ważna cecha w tym zawodzie- konieczna wręcz. Geodeta musi również lubić matematykę oraz liczenie, ponieważ w tym zwodzie jest tego naprawdę dużo.
Przyszły geodeta i jest szkoła
Geodezja to trudny i wymagający zawód, to wręcz praca dla ludzi z pasją oraz matematycznym umysłem. Już na poziomie technikum, gdzie sporo geodetów rozpoczyna swoja przygodę w tej karierze, są wprowadzone pojęcia z matematyki wyższej. Również od pierwszych miesięcy nauki są przyzwyczajani do maksymalnej dokładności oraz ciężkich projektów.
Podstawowe wyposażenie to dobra linijka, cyrkiel oraz rapidograf różnych grubości. Trudność wykonywania takich szkolnych projektów jest wręcz porównywalna do tych, które wykonują profesjonalni i wykształceni geodeci. Wykształcenie w tym zawodzie wcale nie należy do prostych.