Kwestia inspiracji
Czasem jako muzycy szukamy źródła inspiracji. Znamy wiele gatunków muzycznych, czerpiemy z różnych wzorców oraz mamy muzycznych idoli. Staramy się od nich podpatrzeć...jak najwięcej ? metody pisania piosenek, styl gry na instrumencie czy podejście do tworzenia swojej muzyki. Czujemy jednak, że potrzeba nam kolejnego źródła użytecznych materiałów.
Wtedy być może warto sięgnąć po muzykę klasyczną. Jej kompozycje są bardzo rozbudowane, a ogrom melodii zachwyca nawet dzisiaj. Choć sobie tego nie uświadamiamy, to osłuchanie się z taką formą sztuki potrafi okazać się bardzo świeże i rozwijające. Nigdzie indziej bowiem nie spotykamy się właśnie z takim zastosowaniem nut do budowania.
Zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma muzyki, z której nie da się czegoś zaczerpnąć ? nieważne, czy to heavy metal, pop z lat 80., a może blues. Do tego grona dołączmy też dzieła wybitnych starych kompozytorów ? oni w swoich czasach przesuwali granice tworzenia. Sprawdźmy sami dlaczego.
Podstawy muzycznej edukacji
Słuchamy bardzo różnej muzyki. Elektronika, pop czy metal to często goszczące w naszych głośnikach czy słuchawkach brzmienia. Dajemy się ponieść emocjom i energii podawanej w tej muzyce i nie zastanawiamy się nad tym, co zainspirowało muzyków. Warto jednak się tym zainteresować, bo pozwala to dojść do ciekawych odkryć.
Twórcy bardzo lubią na przykład czerpać z muzyki klasycznej, choć ta na pierwszy rzut oka nie łączy się dla nas z ciężkimi gitarowymi brzmieniami czy mocno słyszalnymi basami. To jednak pewne rozwiązania kompozycyjne, tempo czy melodie odgrywają sporą rolę przy kształtowaniu się zmysłu kompozytora u setek wykonawców.
Nieraz nie doceniamy wartości muzyki klasycznej. To nic dziwnego, bo po prostu nie mamy z nią kontaktu. Jednak powinniśmy mieć świadomość tego, że to dzięki niej ukochane piosenki brzmią właśnie tak. Gdyby nie Mozart czy Chopin, nasze ulubione albumy mogłyby nie powstać ? należy więc ich szanować chociażby za ich wkład w współczesną sztukę.
Muzyczny ghost writer
Uwielbiamy różnych wykonawców. Z uśmiechem na twarzy chłoniemy wyprodukowane przez nich dźwięki zachwycając się ich głosami, grą na instrumentach czy pomysłami na kompozycje. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że ponoszą oni tylko częściową odpowiedzialność za stworzone przez siebie przeboje. Tak, nie jedynie oni są rodzicami sukcesu.
Wielu popularnych muzyków zatrudnia do stworzenia kompozycji specjalistów w tej dziedzinie. Sprawia to, że zyskują oni dostęp do pięknie zaaranżowanych i pełnych chwytliwych miejsc prototypów swoich utworów, które następnie wykonują ku naszej radości. To jednak nie tylko wspaniała barwa i żywiołowość utworu należy nagrodzić oklaskami. One należą się też kompozytorom.
Za każdym razem warto sprawdzić twórcę ulubionych hitów. Może się bowiem okazać, że ktoś, kto napisał tę piosenkę przygotował kilka równie dobrych dla innych artystów, ale mniej znanych. Niczym nie zaszkodzi nam ich sprawdzenie, a może dostarczyć nowych doznań.
Dobrze dobrana muzyka, a proces uczenia się
Najczęstszą reakcją na dźwięki podczas nauki jest irytacja. Przypadkowe hałasy, puszczający muzykę współlokator czy krewny, odgłos telewizora w tle... To wszystko przekłada się na rozproszenie, a w konsekwencji gorsze rezultaty przy zdobywaniu wiedzy. Nie zawsze jednak muzyka okazuje się być dla nas czymś szkodliwym ? wręcz przeciwnie, potrafi pomóc w edukacji.
Dźwięki klasycznych kompozycji wielkich kompozytorów są ? co potwierdzają badania naukowe ? czymś, co ułatwia proces uczenia się. Brzmi to zaskakująco, ale takie są fakty. Pod wpływem takich melodii jesteśmy osobami spokojniejszymi, a to może przełożyć się na dodatkowe możliwości intelektualne przy przyswajaniu materiału.
Harmonie tego typu też poprawiają pracę mózgu, a co za tym idzie zbiór definicji czy dat przestaje być mordęgą, przez którą nie jesteśmy w stanie przejść. Nie należy oczywiście liczyć na to, że dzięki Chopinowi w jedną noc nauczymy się całego podręcznika, ale to idealne tło pod rozwijanie się.
O muzyce filmowej
Nie da się wyobrazić sobie obecnie filmów bez ścieżki dźwiękowej. Niektóre z nich są naprawdę fascynujące i lubimy ich słuchać również poza pozycjami, którym towarzyszą jako tło. Muzyka filmowa to ciekawa dziedzina sztuki, czasem lekceważona, ale bez wątpienia warta uwagi ? możemy dzięki niej poczuć się jak bohaterowie ulubionego filmu.
Niektórzy jej kompozytorzy chętnie sięgają po motywy znane z muzyki klasycznej. Korzystanie z tego bogactwa to wyśmienity pomysł na to, aby wpleść ciekawe i podkreślające dramatyzm czy dynamikę danej sceny melodie, a nam zagwarantować doskonałe chwile spędzone w skupieniu i zachwycie nad danym filmem.
Przykładowo ludzie na całym świecie cenią sobie utwory Hansa Zimmera. Są one elementami chociażby filmów takich jak ?Incepcja?. Płyty z jego kompozycjami rozchodzą się w doskonałym tempie, a sam twórca nie może narzekać na brak zainteresowania, mimo że tworzy ?tylko? tło do akcji na ekranie ? niezwykle jednak potrzebne tło.