Dobrze zainstalowana elektryka
Idąc przez życie pewno nieraz przekonaliśmy się, że niebezpieczeństwo czyha za rogiem i to w wielu rozmaitych przypadkach, okazjach. Jeśli więc chcemy, aby w naszym domu, którego budowy się podejmujemy, zawsze było bezpiecznie, to koniecznie musimy wziąć pod uwagę fakt, że źle zamontowana elektryka może być dla nas olbrzymim zagrożeniem. Zdrowie i życie nas samych i naszych bliskich jest bezcenne! Pamiętajmy o tym i nie bójmy się pytać elektryka o to, który soft start jest najlepszy. Jeżeli wykażemy się zapobiegawczością, to krzywdy nikt nie odniesie ? to jest pewne. Jeśli jednak poniesie nas bezmyślność, to wszystko może się zdarzyć ? łącznie z tym najgorszym scenariuszem.
Czym jest ?
Soft start - urządzenie służące do ograniczenia udaru prądowego (dużego natężenia prądu w krótkim czasie) w momencie włączania urządzeń elektrycznych.
Stosowane w układzie zasilania urządzeń dużej mocy, w szczególności silników elektrycznych (zwłaszcza klatkowych), lamp halogenowych, zasilaczy, prostowników zawierających kondensatory o dużej pojemności i innych urządzeń, które w momencie rozruchu mogą pobierać prąd wielokrotnie przewyższający prąd znamionowy. Udar prądu grozi przeciążeniem sieci i może spowodować zadziałanie zabezpieczeń nadprądowych.
Układy soft startu dawniej wykonywano przy wykorzystaniu elementów biernych oporowych i indukcyjnych, włączanych szeregowo w obwód prądowy za pomocą łączników elektrycznych takich jak przełączniki ręczne, przekaźniki czy styczniki. Obecnie są one realizowane przez układy energoelektroniczne sterowane mikroprocesorowo.
Układ elektronicznego soft startu silników asynchronicznych klatkowych zbudowany jest z modułu energoelektronicznego wykonanego w oparciu o tyrystory lub triaki oraz układu załączania tyrystorów w odpowiednim momencie fazy zależnym od pobieranego prądu i prędkości obrotowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Soft_start
Rezystor - co to takiego?
Opornik, rezystor (z łac. resistere, stawiać opór) ? najprostszy element bierny obwodu elektrycznego, wykorzystywany jest do ograniczenia prądu w nim płynącego. Jest elementem liniowym: występujący na nim spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik. Przy przepływie prądu zamienia energię elektryczną w ciepło. Idealny opornik posiada tylko jedną wielkość, która go charakteryzuje ? rezystancję. W praktyce występuje jeszcze pojemność wewnętrzna oraz wewnętrzna indukcyjność, co, np. w technice wysokich częstotliwości (RTV), ma duże znaczenie (jest to tzw. pojemność oraz indukcyjność pasożytnicza). W technologii bardzo wysokich częstotliwości ? kilkuset megaherców (MHz) i powyżej ? właściwości pasożytnicze typowego rezystora muszą być traktowane jako wartości rozproszone, tzn. rozłożone wzdłuż jego fizycznych wymiarów (zobacz: schemat zastępczy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik