Na co zwracać uwagę wybierając geodetę?
Wybór odpowiedniego geodety może mieć kluczowe znaczenie dla naszego przyszłego sukcesu w sprawie na przykład postawienia domu na działce. Jest to więc bardzo istotna sprawa. W związku z tym, że usługi geodezyjne należą do dość kosztownych, warto sprawdzić przed wyborem, jakie kwalifikacje posiada wybrany przez nas geodeta. Co prawda, geodezja należy do jednej z tych branż, w której do wykonywania zawodu potrzebne są odpowiednie uprawnienia, jednak warto i tak sprawdzić takie kwestie przed wyborem, aby później nie żałować podjętej w tym zakresie decyzji. Oczywiście, wiele firm prezentuje takie informacje od razu przy ofercie, ale w niektórych przypadkach samodzielnie trzeba dotrzeć do takich wiadomości.
Cytat z Wikipedii o geodezji niższej
Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.
Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa
Ogół pracy w geodezji
Geodezja to dość szeroki temat zajęć i prac wykonywanych głównie przy nieruchomościach i budowach np. dróg i mostów. geodezji zajmują się głównie pomiarami punktów i nanoszeniem ich na mapki geodezyjne. W dużym skrócie na tym właśnie polega ich praca.
Geodeci pracują na skomplikowanych urządzeniach pomiarowych (tachimetry) oraz muszą obliczać za pomocą skomplikowanych wzorów położenie tych punktów na mapie. Wynikiem ich prac są zazwyczaj mapki do celów projektowych, mapki wysokościowe oraz sytuacyjno-wysokościowe. Na ich podstawie rozpoczyna się budowę drogi czy nieruchomości albo przedstawia daną sytuację w urzędzie miasta lub inżynierom jeszcze przed realizacją projektu.