Technikum i geodezja
Technikum o kierunku geodeta to jeden z powtarzających się kierunków w wielu szkołach budowlanych. Jednak czy taka nauka ma sens, przecież to tylko wykształcenie techniczne, czyli średnie. Oczywiście, że ma!
Technikum geodezyjne świetnie przygotowuje potencjalnego geodetę do późniejszej edukacji w tym zawodzie, a jako technik może się zatrudnić na stanowisku młodszego geodety w każdej firmie geodezyjnej. Co umożliwia rozwój kariery w tym zawodzie, później wystarczy tylko pozdawać państwowe egzaminy na różne uprawnienia, oraz ukończyć studia i można być w pełni wykwalifikowanym geodetą.
Prace geodezyjne
Pomiary osnów geodezyjnych, oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych obejmują:
pomiary i opracowania wyników tych pomiarów w zakresie astronomii geodezyjnej i obserwacji sztucznych satelitów Ziemi,
zakładanie sieci, pomiary i opracowanie wyników tych pomiarów w zakresie grawimetrii geodezyjnej i pola magnetycznego Ziemi,
zakładanie sieci, pomiar, wyrównanie podstawowych i szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych,
prowadzenie geodezyjnego systemu informatycznego w zakresie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych,
utrzymanie w aktualności osnów geodezyjnych, grawimetrycznych 1 magnetycznych poprzez przeglądy, konserwacje i odtwarzanie punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna
Praca geodety
Dokładne wyliczenia, gdzie nie ma miejsca na błędy, chodzenie z ciężkim sprzętem mierniczym bez względu na pogodę i znajomość mnóstwa przepisów budowlanych. Tak można w skrócie podsumować pracę geodety. Nie brzmi łatwo prawda?
W rzeczywistości faktycznie nie jest lekko, ale ponoć do wszystkiego można przywyknąć i się nauczyć. A geodeci za swoją nie raz ciężką pracę dostają całkiem przyzwoite pieniądze. Jest to jednak taka branża, gdzie nie każdy odnajdzie się bez problemów.