Kwestia miernictwa w Wikipedii
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo
Dokładne pomiary geodezyjne
Pomiary geodezyjne muszą być wykonywane z najwyższą starannością, ponieważ od ich dokładności zależy później cała mapka danego terenu. Błędy pomiarowe są oczywiście dopuszczalne, ale jedynie niewielkie. Generalnie geodezja to bardzo ścisła dziedzina ponieważ wymaga od geodety znajomości dużej ilości skomplikowanych wzorów matematycznych.
Ponad to geodeta musi znać obowiązujące przepisy oraz posiadać szereg uprawnień, aby móc wykonać wszystko w swoim zawodzie. Z pewnością praca geodety nie jest zajęciem dla każdego i też nie każdy spełniłby się w takiej pracy.
Instrumenty geodezyjne
Geodeci na co dzień korzystają z zaawansowanych urządzeń pomiarowych, dalmierzy i tachimetrów. To bardzo dokładne instrumenty optyczne oraz cyfrowe, które umożliwiają wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów odległości, kątów poziomych i pionowych oraz wielu innych parametrów.
Pewnie każdy na was widział dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe idących z trójnogiem z założonym na nim urządzeniem. To właśnie geodeci robiący pomiary. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda trochę jak fotoradar i niektórzy kierowcy zwalniają na ich widok. Takie pomiary zawsze poprzedzają jakieś inwestycje na danym terenie, czasem jest to budowa drogi, a czasem przebudowa wjazdu.