Technik geodeta
Technikum o kierunku geodeta to jeden z powtarzających się kierunków w wielu szkołach budowlanych. Jednak czy taka nauka ma sens, przecież to tylko wykształcenie techniczne, czyli średnie. Oczywiście, że ma!
Technikum geodezyjne świetnie przygotowuje potencjalnego geodetę do późniejszej edukacji w tym zawodzie, a jako technik może się zatrudnić na stanowisku młodszego geodety w każdej firmie geodezyjnej. Co umożliwia rozwój kariery w tym zawodzie, później wystarczy tylko pozdawać państwowe egzaminy na różne uprawnienia, oraz ukończyć studia i można być w pełni wykwalifikowanym geodetą.
Praca geodety
Trudna sprawa a tą geodezją, bo w sumie jest bardzo potrzebna, ale tak naprawdę ciężko dostrzec bezpośrednie skutki pracy geodetów. Wszystko dzieje się, że tak powiem, za plecami i czasami tylko można dostrzec geodetów przy pomiarach. Co tak w sumie robią geodeci?
A no geodeci mierzą i robią wszelkiej miary pomiary powierzchni płaskich i nie tylko. Wymierzają rozmiar naszej działki, sprawdzają czy dom stoi tam gdzie powinien wg planów. Asystują przy dużych inwestycjach i budowie dróg, czyli wszędzie tam, gdzie się coś buduje. A robią to żeby to wymierzyć i nanieść na mapę.
Podział prac geodezyjnych
Pomiary osnów geodezyjnych, oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych obejmują:
pomiary i opracowania wyników tych pomiarów w zakresie astronomii geodezyjnej i obserwacji sztucznych satelitów Ziemi,
zakładanie sieci, pomiary i opracowanie wyników tych pomiarów w zakresie grawimetrii geodezyjnej i pola magnetycznego Ziemi,
zakładanie sieci, pomiar, wyrównanie podstawowych i szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych,
prowadzenie geodezyjnego systemu informatycznego w zakresie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych,
utrzymanie w aktualności osnów geodezyjnych, grawimetrycznych 1 magnetycznych poprzez przeglądy, konserwacje i odtwarzanie punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna