Taksówkarz w Wikipedii
Taksówkarz ? osoba kierująca pojazdem samochodowym przeznaczonym do wykonania usługi przewozu osób lub mienia, nazywanej powszechnie taksówką.
Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa, który w 1490 roku był organizatorem przewozu cesarskiej poczty dla Maksymiliana II.
Wykonywanie tego zawodu jest regulowane przepisami, które określają następujące wymagania wobec kandydatów:
ukończenie szkolenia (kursu),
kwalifikacji zdrowotnych (ogólnych),
pozytywnych badań psychotechnicznych,
zdania egzaminu z zakresu ?wykonywania transportu drogowego taksówką
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówkarz
Wygoda i komfort w taxi
Luksusowe taksówki kursują po większych miastach oraz na trasach między-miastowych. Ogólnie taksówki to raczej auta wyższej klasy niż standardowe miejskie auta klasy średniej i niskiej. Wynika to z kilku faktów na temat podróży w taksówce. Po pierwsze klient chce wiedzieć za co płaci, więc oczekuje pewnej wygody przewozu. Drugą sprawą jest mniejszą zawodność aut z wyższej półki, a przecież taksówka robi rocznie kilkaset tysięcy kilometrów i nie może rozsypywać się co miesiąc.
I ostatnia i nie najmniej ważna kwestia to pewien prestiż samej firmy przewozowej, bo przecież mercedes klasy C wygląda bardziej reprezentacyjnie niż miejska toyota.
Co musi mieć kierowca taksówki?
Mogłoby się wydawać, że aby zostać taksówkarze wystarczy posiadać prawo jazdy, jednak nie jest to takie proste. Przede wszystkim taksówkarze muszą posiadać ważną licencje na przewóz osób, która otrzymuje się po zdaniu egzaminu państwowego podzielonego na dwie części. Wiedzę teoretyczną sprawdza się podczas testu a praktyczną, tak jak na egzaminie na prawo jazdy, na drodze.
Taksówkarz musi również posiadać ubezpieczenie dla siebie i swoich pasażerów, pozwala to uniknąć odpowiedzialności finansowej w razie wypadku i również jest wymogiem, aby legalnie przewozić osoby pojazdem oznaczonym jako taksówka. Sam pojazd musi być tez odpowiednio zarejestrowany do przewozu osób, każda taksówka ma swój indywidualny numer identyfikacyjny.