Dobre i złe odżywki białkowe

rzyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w

Dobre i złe odżywki białkowe Warto wspierać się w spocie, suplementy typu poprawiają rezultaty wszelkiego treningu. Kilka słów o sporcie.

O suplementach po treningu w Wikipedii

Po treningu

Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)


Brak suplementacji i dieta

Dobre efekty bez odżywek- to możliwe, ale pewnych substancji nie dostarczymy w diecie w takiej ilości jaka jest potrzebna przy intensywnym treningu. Dlatego nie poleca się intensywnie trenować bez wspomagania odżywkami i suplementami.

Dobra i zbilansowana dieta oczywiście pomaga i jest bardzo istotna, ponieważ nic nie zastąpi takiej diety. Ale odżywki i suplementy jak sama nazwa wskazuje mają uzupełniać pewne niedobory , a nie dostarczać je w 100%. Na każdej odżywce znajdziemy zapis, ze suplement nie może być stosowany jako zamiennik zdrowej i zbilansowanej diety. I dobrze jest o tym pamiętać.


Definicja z wiki: Suplementy przed treningowe

Suplementy stosowane przed treningiem to preparaty przeznaczone głównie dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Ich zadaniem jest zwiększenie wydolności organizmu w trakcie wysiłku. Mają za zadanie wywoływać efekt pobudzenia organizmu, zwiększenia jego koncentracji oraz zwiększenia intensywności ćwiczeń. Dobór suplementów przedtreningowych powinien być uzależniony od rodzaju treningu, stosowanej diety oraz od indywidualnych potrzeb organizmu

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)