Koparki jednonaczyniowe
Koparka jednonaczyniowa ? typ koparki wyposażony w jedno naczynie urabiające, pracująca w cyklu przerywanym, tzn. pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego występują etapy pomocnicze, takie jak przeniesienie naczynia z urobkiem, jego opróżnienie i powrót do pozycji pracy. Jest to grupa koparek najpowszechniej znanych i stosowanych. Znajdują powszechne zastosowanie przy pracach ziemnych budowlanych i transportowych. Rzadko, a dotyczy to głównie dużych maszyn, są stosowane w górnictwie odkrywkowym.
Koparki jednonaczyniowe przy zastosowaniu wymiennnego osprzętu są wykorzystywane do innych niż kopanie prac pomocniczych, m.in.:
podnoszenia ładunków (wtedy wyposaża się ją w osprzęt dźwigowy)
jako ładowarka (osprzęt ładowarkowy)
jako kafar (osprzęt kafarowy)
inne (widły, nożyce, młot hydrauliczny, świder, czy zrywak)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka_jednonaczyniowa
Silniki do maszyn
Każda maszyna samobieżna musi mieć jakieś zasilanie, musi mieć jakiś własny, samodzielny napęd.
Do tego celu na ogół używane są silniki spalinowe. Maszyny napędzane silnikami elektrycznymi zasilane bateriami stanowią rzadkość, z reguły są to lekkie maszyny.
Większość maszyn budowlanych - zwłaszcza tych ciężkich - zasilana jest silnikiem wysokoprężnym czyli silnikiem diesla. Część maszyn napędzana jest silnikami benzynowymi zasilanymi różnymi benzynami lub gazem LPG - np wózki widłowe często jeżdżą na gaz.
Koparkoładowarka stanowi solidną platformę
Osprzęty robocze
Koparkoładowarka stanowi solidną platformę dla szerokiego zakresu osprzętów takich, jak:
łyżka wieloczynnościowa z zębami lub ostrzem i widłami paletowymi
łyżka dzielona
łyżki podsiębierne z zębami
łyżki do skarpowania
lemiesz do śniegu
widły paletowe
odśnieżarka wirnikowa
zamiatarka
workownica do workowania piasku
młot wyburzeniowy
frezarka do asfaltu
wiertnica hydrauliczna.
Szybkozłącze koparkowe oraz hydrauliczne szybkozłącze ładowarkowe umożliwiają szybką wymianę wyżej wymienionych osprzętów. Konstrukcja wysięgnika osprzętu ładowarkowego umożliwia stabilne utrzymanie ładunku i jednocześnie zapewnia dużą siłę odspajania. Wysięgnik teleskopowy osprzętu koparkowego zapewnia duże wartości głębokości kopania. Z kolei specjalna rama umożliwia boczny przesuw wysięgnika oraz jego obrót o 180°.
Uprawnienia
W Polsce koparkoładowarki mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie3.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparko%C5%82adowarka