Wikipedia i termin architektury
Termin Architektura może oznaczać:
ogólny termin na określenie budynków i innych budowli
sztukę i naukę zajmującą się projektowaniem budynków i niektórych obiektów niebędących budynkami
styl architektoniczny i metodę wznoszenia charakterystyczne dla danego obszaru i okresu
interdyscyplinarną wiedzę na temat sztuki, nauki, technologii, jak również nauk społecznych
działalność architekta, gdzie architektura oznacza świadczenie usług w zakresie projektowania i wznoszenia budowli
aktywność twórczą architekta - od skali makro (urbanistyka, architektura krajobrazu) do mikro (detale architektoniczne)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura
Projekty dostępne w sieci
W sieci znajdziemy wiele gotowych projektów domów, dużych i małych. Można przesiedzieć cały dzień w poszukiwaniu tego idealnego i spełniającego nasze wymagania. Wybór w portalach zajmujących się sprzedażą takich projektów jest wręcz ogromny i trzeba na prawdę nie chcieć znaleźć dobrego projektu, żeby tego nie zrobić.
Ceny za projekty dostępne w biurach projektowych i w sieci sięgają około 2 tysięcy złotych, rzadko spotyka się cenę poniżej tej wartości, natomiast może być ona wyższa, a zależy to do poziomu skomplikowania samego projektu. Niezależnie od wybranego projektu można poprosić o jego przerobienie, np. usunąć jakąś ściankę działową, czy dodać balkon w pokoju na piętrze.
Architekt w Polsce
W Polsce tytuł architekta jest wydawany wyłącznie w połączeniu z tytułem inżynier lub tytułami magister inżynier. Polskie uczelnie wyższe przyznają go osobom, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów. Po uzyskaniu dyplomu I stopnia jest to tytuł inżynier architekt, po uzyskaniu dyplomu II stopnia magister inżynier architekt.
Z prawnego punktu widzenia osoby te nie są jeszcze architektami. Prawnie takie osoby określa się jako posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie architektury. Architekt, w rozumieniu prawa polskiego, to osoba wpisana na listę izby samorządu zawodowego architektów, którą jeśli chodzi o obywateli polskich na podstawie rozporządzenia odpowiedniego ministra w porozumieniu z ministrem odpowiedzialnym za edukację, mogą zostać przede wszystkim osoby posiadające tytuł zawodowy magister inżynier architekt, magister inżynier kierunku budownictwo, a także inżynier architekt, i które zdobyły uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architekt